Powrót na listę

PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA P.W.ŚW.JÓZEFA

Opis organizacji

O rozwoju kultu św. Józefa w Nisku świadczy namalowanie obrazu z wizerunkiem Świętego i umieszczenie go w ołtarzu głównym fary. Autorem dzieła, powstałego w 1937 r., jest Ka rol Rutkowski. Artysta ukazał św. Józefa jako mężczyznę w sile wieku, idącego za Jezusem. Odnowiony obraz został pobłogosławiony przez Jana Pawła II podczas jego pobytu w Krośnie w 1997 r. Niżańską tradycją stało się zasłanianie owego wizerunku przy dźwiękach melodii pieśni "Szczęśliwy, kto sobie patrona Józefa ma za opiekuna".


Mieszkańcy Niska czcili św. Józefa jako patrona parafii i opiekuna rodzin. Wyrazem tego kultu były nabożeństwa, nowenny i odpusty. Szczególnie podniośle obchodzono odpust w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, czyli 19 marca. Poprzedzano go nowenną, rekolekcjami, czterdziestogodzinnym nabożeństwem z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i spowiedzią św. Z czasem zaczęto obchodzić liturgiczne wspomnienie św. Józefa Robotnika, przypadające 1 maja. Także i ono stało się dniem odpustu parafialnego.

- Po przyjściu do Niska zastanawiałem się, jaką drogę duszpasterską obrać. Doszedłem do wniosku, iż będzie to droga św. Józefa. Od tamtej pory przyświeca nam zawołanie: "Św. Józefie, prowadź" - mówi ks. Marian Balicki, pełniący funkcję proboszcza niżańskiej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP od 5 lipca 1992 r. Duszpasterz akcentuje, że Święty jest patronem szczególnym, do którego uciekano się zawsze w trudnych czasach. Wszak to on niegdyś żywił i bronił Chrystusa, a dziś pełni tę samą rolę wobec Jego Mistycznego Ciała, jakim jest Kościół.

Dane teleadresowe

Telefon:

15 841 20 14

Strona:
www.swjozef.sandomierz.opoka.org.pl

Adres:

MICKIEWICZA 3, NISKO 37-400

Kontakt emailowy

Wiadomość*:

Frazy kluczowe:Adres: MICKIEWICZA 3 NISKO 37-400Powrót na listę