Katolicki Ośrodek Duszpasterstwa Osób Specjalnej Troski | ![]() |
Opis organizacji
Od 1994 roku na terenie prawobrzeżnej Warszawy działa Duszpasterstwo Osób Specjalnej Troski skupiające osoby niepełnosprawne, ich rodziny, przyjaciół oraz wolontariuszy. Założył je ks. Andrzej Kowalski i otrzymał od Ks. Biskupa - Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej - Kazimierza Romaniuka pasterskie błogosławieństwo i tytuł Diecezjalnego Duszpasterza Osób Niepełnosprawnych.Na pierwsze spotkanie - 13 listopada - przyszło 6 osób… Na początku siedziba Duszpasterstwa mieściła się przy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na warszawskim Grochowie. Regularne msze święte w każdą drugą niedzielę, po których w pobliskim klubie osiedlowym miały miejsce spotkania połączone z poczęstunkiem i podczas których prowadzone były zajęcia plastyczne dla niepełnosprawnej młodzieży, dały początek zawiązaniu wspólnoty. Nasz Ksiądz znał osobiście wszystkie rodziny.
Wspólnota rosła. Oprócz mszy św. i spotkań, pojawiły się w ciągu roku wspólne kilkudniowe wyjazdy oraz letnie obozy rehabilitacyjne. W tym czasie nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Południe.
Z czasem narodziła się potrzeba częstszych spotkań zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dla których była to jedyna forma terapii. Krok po kroku zbliżaliśmy się do pomysłu utworzenia miejsca w którym będzie można osoby z niepełnosprawnością intelektualną objąć fachową opieką i poddać systematycznej rewalidacji…
...Ośrodek
Powstała myśl utworzenia Ośrodka, zaczęliśmy więc ją realizować i dzięki pomocy jednego z radnych znaleźliśmy czterdziestometrowy lokal mieszczący się w suterynie budynku przy ulicy Grochowskiej 331. Były to dwa pomieszczenia z korytarzem, nadające się do kapitalnego remontu… W prace zaangażowali się rodzice przyszłych uczestników zajęć oraz wolontariusze. Nieocenieni okazali się również nasi przyjaciele z Holandii: wolontariusze z parafii św. Bonifacego w Alphen. Dzięki Nim pierwsza siedziba naszego Ośrodka wyposażona została w niezbędny sprzęt, a Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Południe udzielił dotacji m.in. na zakup materiałów potrzebnych do zajęć.
I tak w maju 1998 roku otwarty został Katolicki Ośrodek dla Osób Specjalnej Troski adresowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną (w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym), a wśród nich zdecydowane pierwszeństwo miały osoby pozostające w domach po zakończeniu edukacji szkolnej, nie korzystające z oferty innych placówek. Zajęcia miały charakter otwarty i były nieodpłatne. Odbywały się w cztery razy w tygodniu i trwały trzy godziny. Każdego dnia w zajęciach uczestniczyła inna grupa, która miała swojego terapeutę. Ograniczenia te spowodowane były niewielką powierzchnią i sporą liczbą chętnych. Ponadto w każdą sobotę odbywały się zajęcia rehabilitacyjne. Od samego początku istnienia KOdOST, oprócz zajęć manualnych i poznawczych, prowadzona była katechizacja oraz fizjoterapia. Zajęcia prowadzili wolontariusze – m.in. Ksiądz Andrzej oraz absolwenci pedagogiki, pedagogiki specjalnej i fizjoterapii.
Oferta organizacji
A A A
DUSZPASTERSTWO
msza święta
rekolekcje
spowiedź
I komunia święta
żywy różaniec
katecheza
porady prawne
Galeria organizacji:
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() |