Powrót na listę

Katolicki Ośrodek Duszpasterstwa Osób Specjalnej Troski

Opis organizacji

Od 1994 roku na terenie prawobrzeżnej Warszawy działa Duszpasterstwo Osób Specjalnej Troski skupiające osoby niepełnosprawne, ich rodziny, przyjaciół oraz wolontariuszy. Założył je ks. Andrzej Kowalski i otrzymał od Ks. Biskupa - Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej - Kazimierza Romaniuka pasterskie błogosławieństwo i tytuł Diecezjalnego Duszpasterza Osób Niepełnosprawnych.Na pierwsze spotkanie - 13 listopada - przyszło 6 osób… Na początku siedziba Duszpasterstwa mieściła się przy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na warszawskim Grochowie. Regularne msze święte w każdą drugą niedzielę, po których w pobliskim klubie osiedlowym miały miejsce spotkania połączone z poczęstunkiem i podczas których prowadzone były zajęcia plastyczne dla niepełnosprawnej młodzieży, dały początek zawiązaniu wspólnoty. Nasz Ksiądz znał osobiście wszystkie rodziny.

Wspólnota rosła. Oprócz mszy św. i spotkań, pojawiły się w ciągu roku wspólne kilkudniowe wyjazdy oraz letnie obozy rehabilitacyjne. W tym czasie nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Południe.

Z czasem narodziła się potrzeba częstszych spotkań zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dla których była to jedyna forma terapii. Krok po kroku zbliżaliśmy się do pomysłu utworzenia miejsca w którym będzie można osoby z niepełnosprawnością intelektualną objąć fachową opieką i poddać systematycznej rewalidacji…...Ośrodek

Powstała myśl utworzenia Ośrodka, zaczęliśmy więc ją realizować i dzięki pomocy jednego z radnych znaleźliśmy czterdziestometrowy lokal mieszczący się w suterynie budynku przy ulicy Grochowskiej 331. Były to dwa pomieszczenia z korytarzem, nadające się do kapitalnego remontu… W prace zaangażowali się rodzice przyszłych uczestników zajęć oraz wolontariusze. Nieocenieni okazali się również nasi przyjaciele z Holandii: wolontariusze z parafii św. Bonifacego w Alphen. Dzięki Nim pierwsza siedziba naszego Ośrodka wyposażona została w niezbędny sprzęt, a Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Południe udzielił dotacji m.in. na zakup materiałów potrzebnych do zajęć.

I tak w maju 1998 roku otwarty został Katolicki Ośrodek dla Osób Specjalnej Troski adresowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną (w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym), a wśród nich zdecydowane pierwszeństwo miały osoby pozostające w domach po zakończeniu edukacji szkolnej, nie korzystające z oferty innych placówek. Zajęcia miały charakter otwarty i były nieodpłatne. Odbywały się w cztery razy w tygodniu i trwały trzy godziny. Każdego dnia w zajęciach uczestniczyła inna grupa, która miała swojego terapeutę. Ograniczenia te spowodowane były niewielką powierzchnią i sporą liczbą chętnych. Ponadto w każdą sobotę odbywały się zajęcia rehabilitacyjne. Od samego początku istnienia KOdOST, oprócz zajęć manualnych i poznawczych, prowadzona była katechizacja oraz fizjoterapia. Zajęcia prowadzili wolontariusze – m.in. Ksiądz Andrzej oraz absolwenci pedagogiki, pedagogiki specjalnej i fizjoterapii.

Oferta organizacji


A A A


DUSZPASTERSTWO
msza święta
rekolekcje
spowiedź
I komunia święta
żywy różaniec
katecheza
porady prawne

Galeria organizacji:

Dane teleadresowe

Telefon:

22 870 72 57

Fax:

22 870 72 57

Strona:
kodost.org.p

Adres:

Grochowska 194/196, Warszawa 04-357

Kontakt emailowy

Wiadomość*:

Frazy kluczowe:Adres: Grochowska 194/196 Warszawa 04-357Powrót na listę