Związek Stowarzyszeń - Śląski Bank Żywności

Opis organizacji

Związek Stowarzyszeń „Śląski Bank Żywności” dysponując w 2001 roku niewielkim pomieszczeniem w Gliwicach na początku prowadził tylko lokalną działalność pomocniczą. Niczym dar od „ojca chrzestnego” znaczącym dla podniesienia wiary i ufności w lepsze jutro było uzyskanie pierwszego grantu finansowego z Fundacji „Na rzecz Rodziny” Ludgardy i Jerzego Buzków, potem kolejna z Urzędu Wojewódzkiego umożliwiło zakup niezbędnego sprzętu magazynowego oraz zestawu komputerowego.

Rok 2004 był przełomowy w działalności Banku, m.inn. pozyskanie siedziby z zapleczem magazynowym otwarły możliwość aktywnego włączenia się Śląskiego Banku Żywności w rozwiązywaniu regionalnych problemów społecznych. W efekcie działalności nowego Zarządu w maju 2004 roku Bank został członkiem Federacji Polskich Banków Żywności i tym samym sieci banków stanowiących akredytowaną w UE europejskiej federacji FEBA. Pozytywna ocena działań sprawiło, że w 2005 roku powierzono Śląskiemu Bankowi Żywności rolę głównego koordynatora realizacji edycji PEAD dla całej śląskiej struktury organizacji CARITAS, PKPS oraz PCK. Przy współpracy z Katowickim Oddziałem Agencji Rynku Rolnego i partnerskich organizacji zostało w pełni wykonane. Prawie 100.000 najuboższych mieszkańców województwa otrzymało pomoc żywnościową z programu PEAD.

Unowocześnianie zaplecza magazynowego oraz systemu logistyki spowodowały że realizacja programu PEAD oraz pozyskane dary żywnościowe umożliwiły utworzenie systemu wsparcia dla najuboższych mieszkańców naszego regionu oraz niedożywionych dzieci. Już teraz ponad 10 % z wszystkich aktywnych organizacji pozarządowych działających w naszym województwie współpracuje z bankiem i uczestniczy w różnych formach pracy na rzecz potrzebujących. Przy współpracy ze Śląskim Kuratorium prowadzona jest działalność edukacyjna. Pilotażową edycją w 2007 i kolejną w 2009 roku przekazano szkołom 2500 egz. metodycznej broszury pt. „Żywność – dobro które szanuję”. Zaproponowany cykl lekcji dla klas w Szkołach Podstawowych i Gimnazjalnych ma na celu kształtowanie świadomości zdrowotnej, postawy kreatywnego myślenia, odpowiedzialności i aktywności pro – ekologicznej. Broszura jest sporą „pigułką wiedzy” o potrzebie racjonalnego wykorzystania zasobów żywnościowych i zapobieganiu ich marnotrawienia. Coraz więcej placówek oświatowych decyduje się na nawiązanie współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności poprzez udział w programie ” Napełniamy talerzyk”. Z rozpoczęciem roku szkolnego 2010/2011 rozpoczęto VI edycję w której 120 placówek oświatowych skorzysta z zasobów Banku i zapewni choć jeden ciepły posiłek obiadowy dla uczniów wymagających dożywiania. Obecnie co 4, polskie dziecko jest głodne i cierpi głód. Śląski Bank Żywności od 5 lat walczy z tym problemem. Co roku na bazie zasobów Śląskiego Banku Żywności dla ubogich uczniów w szkole jest zapewniony co najmniej jeden gorący posiłek, dla wielu jedyny gorący posiłek podczas całego dnia.

Poprzez lokalne organizacje i instytucje z prawie 70 miejscowości pomagamy codziennie wychodzić ze stanu biedy i wykluczenia społecznego ponad 45 tyś - najuboższym mieszkańcom naszego regionu, osobom i Rodzinom, Seniorom, bezdomnym i niezaradnym życiowo, dotkniętych problemem alkoholizmu, narkomanii, niepełnosprawności. Działalność Banku wymiernie wpisuje się w realizację „Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000-2020” oraz „Strategię Polityki Społecznej Województwa Śląskiego na lata 2006-2020.

Główne przedsięwzięcia realizowane przez Bank


- Wiodąca w województwie realizacja Unijnego Programu Pomocy Żywnościowej PEAD

- Autorski Program społeczny „ LIDER POSTĘPÓW „ to szansa dla uzdolnionych dzieci z ubogich lub niewydolnych wychowawczo rodzin. Konkretna rzeczowa nagroda dla wyłonionego przez kapitułę uzdolnionego LIDERA to unikniecie zagubienia i zmarnowania talentu. Pomimo upływu ponad 100, lat przesłanie noweli „ Janko muzykant „ jest nadal aktualne i bywa że uzdolnione „ diamenciki „ społeczności śląskiej ziemi, gubią się w dziedzictwie i otchłani biedy. Naszym programem chcemy temu zapobiec.

- Obchody 16.pażdziernika Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem są znakomitą okazją do pochylenia się nad tym problemem. Co roku w innym mieście bank organizuje Strajk Żywności i Happening podczas którego zaangażowana młodzież protestuje przeciwko marnotrawieniu i wyrzucaniu żywności. Z udziałem zaproszonych Gości reprezentujących władze wojewódzkie i miejskie przy Sznicie z tustym i ogórkiem rozmawiamy o współpracy sprzyjającej rozwiązywaniu ważkich problemów społecznych.

- Organizowane co najmniej trzy Zbiórki Żywności, to nadzieja dla wielu rodzin, osób samotnych oraz Seniorów na wielkanocne i świąteczne paczki. We wrześniu zebrane dary to wsparcie dla wielodzietnych rodzin dla których dylemat wyboru „Chleb albo wyprawka do szkoły” jest dramatem rodziców.

Oferta organizacji

Jak możesz pomóc
- Pomóż nam przekazując żywność

- Pomóż nam wpłacając 1% podatku lub darowiznę pieniężną
Wyróżnienia
W podziękowaniu za wszechstronną pomoc skierowaną do dzieci Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciól Dzieci w Warszawie w roku obchodów 85 lecia swojego istnienia uhonorował Śląski Bank Żywności najwyższym wyróżnieniem pn - "Przyjaciel Dziecka""Najbadziej Przyjaznej Wolontariuszom Organizacji" w 2007 roku dla Śląskiego Banku Żywności

Konferencja " Wolontariat w imię praw człowieka" zorganizowanej 27.11.2007 roku w Rudzie Śląskiej była znakomitą sposobnością do wręczenia wyróżnień dla najakywniejszych Organizacji i Wolontariuszy. W imieniu Prezydenta Miasta Nagrodę oraz tytuł Najbardziej Przyjaznej Wolontariuszom Organizacji w 2007 roku dla Śląskiego Banku Żywności wręczyła pani Poseł Danuta Pietraszewska oraz Wiceprezydent Miasta Aleksandra Skowronek.

Dane teleadresowe

Telefon:

32 2 471 265 - biuro

Telefon:

509 23 09 47

Strona:
silesiafoodbank.eu

Adres:

ul. W. Janasa 15, Chorzów 41-500

Kontakt emailowy

Wiadomość*:

Frazy kluczowe:Adres: ul. W. Janasa 15 Chorzów 41-500